Киномаратонът започва на 1 март с филми на братя Тавиани

За най-запалените киномани и почитатели на София Филм Фест, както и за всички зрители, които искат да са сред първите, които ще гледат филми от тазгодишната програма, киномаратонът започва от 1 март в Дома на киното.

Да, чухте правилно! В седмицата от 1-ви до 7-ми март ще бъдат показани 12 филма от ретроспективата на братя Тавиани, организирана съвместно с Италианския културен институт.

Освен това, Паоло Тавиани е сред специалните гости на 17-ия София Филм Фест.

Ето и кои класики на братя Тавиани ще можете да гледате в Дома на киното от 1 март, където билетите са на цени от 6 и 8 лева.

„Под знака на скорпиона” (1969)

„Свети Михаил имаше петел” (1972)

„Алонзанфан” (1974)

„Баща- господар” (1977)

„Нощта на Свети Лаврентий” (1982)

„Хаос” (1984) /екранизация по четири новели от Луиджи Пирандело („Другият син”, „Лунна болест”, „Делвата” и „Реквием”).

„Добро утро, Вавилон” (1987)

„Нощно слънце” (1990)

„Фиориле” (1993)

„Ти се смееш” (1998)

„Чифликът на чучулигите” (2007)

„Цезар трябва да умре” (2011)

Ретроспективата на Братя Тавиани ще бъде представена по-късно и в Евро Синема – от 22 март.

Фенове на късометражното кино, събирайте се!

Обичате ли късометражно кино? А искате ли да правите късометражно кино? Сигурни сме, че отговорът е „Да!, затова този текст е точно за вас.

В рамките на 17-тия София Филм Фест ще се проведе предизвикателството за късометражно кино „Sofia Short Challenge 5”.

В това издание екипите отново ще имат възможност да работят както по обявената тема, така и по музикален видео клип.

На всеки екип ще бъдат предоставени: тема (три съставки) за филм и 3 парчета на 3 различни банди. Всеки екип има право да си избере една от песните и да работи по нея.

Темата и музикалните парчета: ще бъдат обявени на 28.02.13 от 18:30 ч. пред кино Люмиер. Екипите ще разполагат с 14 дни или 336 часа, за да заснемат, монтират и предадат своите филми.

Филмите: Няма да бъдат допуснати филми с нецензурен кино език с обидно, пропагандно и/или дискриминационно съдържание, на расов, религиозен, полов или политически принцип, както и филми с по-голяма дължина от 5 мин. включително надписите. Eкипите сами ще изберат жанра на своя филм, дали ще е комедия, хорор, драма, фантастика и др.

Филмовото жури: Ще оцени уменията на екипите и ще определи победителите след предварителна селекция, направена спрямо гореспоменатите изисквания.
Музикалните клипове: След като музикалните клипове бъдат изгледани, всяка от бандите ще избере своя фаворит. Всяко избрано музикално видео ще има възможността, при постигане на взаимно съгласие, да стане официално видео за песента на съответната група.

Предаването на клиповете и филмите: Във фоайето на кино „Люмиер” на 14.03.13 от 19:30 до 22:00 ч.

Закъснели филми и клипове няма да бъдат приети!

Прожекцията на всички филми и клипове ще е на 16.03.13 от 11:00 в кино „Кино Люмиер”.

Наградите: Една за анимация и една за игрален филм. Филмът и анимацията победители ще бъдат изпратени, с един от авторите си, на международните фестивали в Клуж и Сараево в рамките на “Операция Кино”.

Видео формат: PAL DV, 720/576 или 720p HD в H.264*кодек МP4 или MOV!
*познаването на видео форматите е строго специфично и ако нямате опит в тази област, консултирайте се или работете с видео монтажист, за да бъдете сигурни, че филма ви ще бъде излъчен! АVI, MPEG, VOB и др. не се приемат!

Повече информация може да намерите на www.sofiashort.com, а можете да пишете и на cinemafia@sofiashort.com, както на следните телефони:

+359 888 277 328 Нина Пехливанова
+359 884 200 917 Иван Москов
+359 898 724 070 Илиян Паригвоздев

Хитови филми от фестивала в Синема Сити

Вчерашната блага вест, че програмата на София Филм Фест вече е налична – както онлайн, така и под формата на брошури, днес има също толкова приятно продължение.

Тези от вас, които искат да гледат филми от фестивалната програма в Синема Сити, могат да си изберат предпочитаните заглавия от сайта ни.

Цялата програма на нашите филми, които ще бъдат излъчвани там, вече е онлайн.

В сайта на Синема Сити пък може да резервирате и билети, така че да сте сигурни, че няма да пропуснете филма. Цената на билета за съответната продукция можете да проверите, като кликнете върху часа на прожекцията.

Веднага разкриваме и някои от по-хитовите заглавия, които можете да видите от 8 март нататък:

9 март, 21 часа: ПИНК ФЛОЙД: СТЕНАТА

10 март, 19 часа: ЛЮБОВ

11 март, 19 часа: КОН-ТИКИ

13 март, 19 часа: СНЕЖАНКА

Освен тях в Синема Сити ви чакат още доста интересни филми, затова- леви-десни към програмата :)

Програмата на София Филм Фест е готова

За всички, които очакваха този момент – програмата на София Филм Фест вече е готова!

Онлайн може да я откриете в сайта ни, а ако предпочитате да си я имате на брошура, ето местата, откъдето да си я вземете:

  • в столичните барове Амстердам, Тънка червена линия, BAR, Rock it, Adams, както и в бистро Ciccione
  • в културните центрове
  • във всички кина
  • в университетите
  • в касите на EasyPay

На вас оставяме удоволствието да си изберете някое от над 200-те заглавия в програмата ни.

Със сигурност ви чакаме и на официалното откриване на 7 март, в Зала 1 на НДК, където ще гледаме българския филм „Витоша“.

Ела на “Един следобед за Витоша” и чаша горещ чай

Какво е Витоша за теб?

Кой живее там?

Кои са твоите специални моменти, свързани с планината?

Кои са любимите ти маршрути из Витоша?

Пие ли ти се горещ билков чай?

Ако искаш да покажеш любовта си към Витоша, да „подариш“ нещо на планината – донеси го на 2 март, на специалното събитие „Един следобед за Витоша“.

В градинката пред зала „Мати“, НДК, на 2 март, от 12.30 часа, на фона на любимата ни планина, ще те посрещне двуметров неин макет, на който да закачим снимки, картини, рисунки, избрани цитати от Алеко Константинов и всякакви други истории, които те свързват с планината.

Събитието се организира от София Филм Фест, Коалиция „За да остане природа“ и Гражданско сдружение „ЗаВитоша“.

Доведете и децата си, които също ще се забавляват, докато рисуват животните, чийто естествен дом е националният парк, и слушат интересни истории за биоразнообразието в планината.

За това ще се погрижат нашите приятели от WWF-България и сдружение ЗаВитоша.

Ще пием горещ витошки чай и ще си говорим за планината, докато децата рисуват Витоша и нейните обитатели.

Очакваме ви! В случай, че времето не позволява да бъдем на открито, събитието ще се проведе в зала „Мати“.

Макетът „Витоша“, който ще създадем заедно, ще посреща гостите на откриването на 17-я София Филм Фест на 7 март с филма „Витоша“ на режисьора Любомир Младенов.

„Любов“ взе Оскар и идва при нас на 17 март

Остават две седмици до началото на 17-я София Филм Фест и е време да направим малко обобщение на важните новини, които са свързани с него и филмите в програмата му.

Съвсем разбираемо, днес те са посветени основно на Оскарите, които бяха раздадени на 24 февруари, в „Dolby Theater” в Холивуд.

Очаквано и заслужено, най-новият филм на Михаел Ханеке Amour /”Любов“/ получи Оскар за чуждоезичен филм на церемонията по раздаване на 85-ите награди на Американската академия за кино.

Два от конкурентите му в тази категория са включени в програмата на 17-ия София Филм Фест – норвежкият „Кон-Тики” и датският „Кралски афери”.

На София Филм Фест зрителите ще могат да гледат „Любов“ на 17 март, в Зала 1 на НДК.

Преди дни Европейската филмова академия определи продукцията като най-добрия европейски филм за 2012 година, а Михаел Ханеке получи наградата за най-добър режисьор, както и номинация за сценария на „Любов“.

Наградите за най-добър актьор и най-добра актриса бяха присъдени на Жан-Луи Трентинян и Емануел Рива. Филмът бе номиниран и в категорията „операторското майсторство” за работата на Дариус Конджи.

Творбата на Михаел Ханеке е също така носител на „Златна палма” за 2012 година, има „Златен Глобус” за чуждоезичен филм, две награди БАФТА – за най-добър чуждоезичен филм и за най-добра актриса, 5 награди „Сезар” (най-добър филм, най-добри режисьор, актьор и актриса, най-добър сценарий), още 5 номинации за престижното френско отличие, както и над 20 други авторитетни международни награди!

Определената за най-добра актриса от Европейската филмова академия Еманюел Рива се конкурираше за наградата Оскар за най-добра актриса в главна роля с Наоми Уотс, Джесика Частейн, Дженифър Лоурънс и Куаванзаней Уолис.

Филмът на Ханеке е трогателна любовна история между мъж и неговата съпруга, над която той бди през последните седмици от живота й. „Любов” е впечатляващо произведение – въздействащ, вълнуващ филм, който докосва душата на всеки, но с достойнство и без излишен сантимент.

Напомняме – със специалната гала-премиера на „Любов” ще приключи международната програма 17-ия София Филм Фест – прожекцията е на 17 март в Зала 1.

Кои са останалите филми, които можете да гледате в Зала 1 на НДК – вижте тук.

Мястото, откъдето може да си купите билети веднага, е системата на Tixgate (www.tixgate.com), в мрежата на Easy Pay(www.easypay.bg), а ако искате, може и да се разходите до касите в Билетен център на НДК.

Цените им пък са повече от приемливи – 8 лева редовен билет, за ученици, студенти, пенсионери и хора с увреждания – 6 лева.

В програмата на Дома на киното тази седмица пък могат да бъдат видени големите победители в надпреварата за Оскари – носителят на наградата за най-добър филм „Арго”, който получи общо 3 Оскара, и притежателят на 4 златни статуетки „Животът на Пи” на Анг Лий, който бе удостоен с наградата за най-добър режисьор.

Участвайте във фотоконкурс “Витоша”

София Филм Фест и гражданска инициатива „За Витоша”, в партньорство с Photosynthesis, те канят да участваш във фотоконкурса „Витоша”.

Той е част от програмата по ОТКРИВАНЕТО на 17-тия София Филм Фест, на 7 март, от 19:30 ч., която включва премиерата на документалния филм „Витоша” в зала 1 на НДК.

Част от събитието ще бъде изложба на избраните от конкурса фотографии, селектирани от специално жури.

„Витоша” е филм за планината-оазис, разположена в покрайнините на София; филм за планината, която прави хората свободни, но също и филм за планината-ценност, без която животът в столицата би бил съвсем различен.

Витоша е неразривно свързана с нас, поколения назад и поколения напред във времето тя ще е извор на живот, почивка, вдъхновение и надежда – достатъчно е да вдигнеш поглед и да погледнеш към нея.

Събитията от Орлов мост ни обединиха около този образ на Витоша и именно него искаме да покажем на откриването на 17-тия София Филм Фест.

Участвай в конкурса ни, ако имаш снимка, която разказва за някоя от следните теми:

● Какво за теб е планината Витоша?

● Познаваш ли част от природното разнообразие на Националния парк?

● Каква е твоята история от лятото на 2012 г. на Орлов мост?

● Защо е важна планината за града?

Категориите са две: „Аз и Витоша” и „Ние и Витоша”.

Kак да участваш:

● Изпрати твоите фотографии на photocompetition@sofiaiff.com

Срок за участие:

● Крайният срок за подаване на фотографии е 1 март 2013 г. до 17:00 часа.

ЖУРИ на фотоконкурса ще бъдат Евгени Димитров – управител на интернет фотографска агенция Булфото, Любомир Младенов – режисьор на филма „Витоша”, екип на Photosynthesis.

Авторство:

Участниците могат да представят само собствени снимки. Авторите са длъжни при съмнения за авторство, при поискване, да представят на организаторите оригиналните кадри нередактирани.

Техническите изисквания към снимката, която да ни изпратиш, са:

● В електронен формат – тип на файла jpg.

● Големината на изображенията трябва да бъде не повече от 3500 пиксела

● Изображенията да не съдържат имена, псевдоними или други надписи, идентифициращи автора им.

София Филм Фест идва с 10 премиери на българско документално кино

10 премиери на българско документално кино ще видят зрителите на 17-я София Филм Фест тази година. 

„Витоша” на Любомир Младенов, „Оркестърът на София” на Росен Елезов, „Който тръгнал е сам” на Ралица Димитрова, „Какво стана с нас” на Атанас Киряков, „Духът на Севт III” на Васил Ганев, „Паметника и неговия брат” на Тамара Пещерска, „Цветанка” на Юлиян Табаков, „Лорд Бънди от София“ на Иван Трайков, „В търсене на прабитие” на Николай Иванов и „Накаран да замлъкне: Георги Марков и убийството с чадър” на Клаус Дексел са българските продукции, които ще бъдат представени в програмата на престижния кинофорум.

Откриването на фестивала на 7 март е с „Витоша“ на Любомир Младенов.

Това е филм за планината-оазис, разположена в покрайнините на София, филм за планината, която прави хората свободни, но също и филм за планината-ценност, без която животът в столицата би бил съвсем различен.

„Оркестърът на София” на Росен Елезов е документален разказ за знаковите музиканти от 60-те и 70-те години на ХХ век, които и до ден днешен творят на различни местенца из света. Благодарение на спомените им, ще можем да усетим духа на култовите за времето си барове „Астория” и „София”, „Летния театър”, сладкарницата на хотел „България”. Във филма ще видим и разтърсващия разказ на изпълнителите от „Оркестър София”, оцелели при самолетната катастрофа от 1971 г., променила живота им до неузнаваемост.

„Който тръгнал е сам” (по Киплинг) на тандема Мария Ландова и Ралица Димитрова разглежда важни проблеми за избора и семейството, за социалното живеене и алтернативите… Фокусът е върху едно четиричленно семейство, самоналожило си изгнание сред консервативното българско общество. Животът им тече извън стандартите – без училище за децата или постоянна работа за родителите.

„Какво стана с нас” на Атанас Киряков е филм за хората от бившите тоталитарни източноевропейски страни, където свободата е съдба. Нейната липса става инструмент за манипулация в ръцете на бившата Държавна сигурност и златен трезор за наследниците й днес. Какво е зловещото наследство на тези режими? Ще успеят ли тези страни да се интегрират напълно в Европа след тежките травми, нанесени от системата?

В „Духът на Севт III” Васил Ганев пък ще видим разказ за древна цивилизация, населявала Балканския полуостров. Във време на войни се ражда владетел, който издига град и обединява тракийските племена. Севтополис се превръща в столица на траките. Империята на македонските царе води битки със Севт за разширяване на територията си. След период на изтощителни сражения, Севтополис е унищожен, а траките – поробени за дълги години.

„Паметника и неговия брат” на Тамара Пещерска ни пренася в Габрово, където в две къщи, почти една до друга, живеят един баща и двама братя, които никога не са се виждали. Единият е роден 10 години след убийството на другия. И двамата носят едно и също име – Митко Трифонов Палаузов. Това е историята на детето и историята, с която пропагандата съсипва живота на живия човек – половин век той трябва да живее с името на мъртвия си брат. Филм за лъжата към мъртвия и за усилието на живия да направи поне своя живот истински.

„Цветанка” на Юлиян Табаков пък е поетичен филм за историята на България от XX век, разказана през погледа и невероятния житейски път на д-р Цветанка Гошева. Родена в заможно семейство, като дете Цветанка мечтае да стане актриса, но историята на България през XX век радикално променя съдбата й.

„Лорд Бънди от София” е документален разказ за съдбата на първата българска рокгрупа от началото на 60-те – времето на Студената война, тоталитарните догми и борбата за свобода на тогавашната младеж. „Порасналите момчета” разказват за времето, за падането на „социалистическата империя” и за съвременното измерение на рока.

„В търсене на прабитие (В страната на Догоните)” на Николай Иванов и Иван Иванов е личен разказ за престоя при Догонските племена в Мали, Африка – затворена племенна общност, съхранила архаични и уникални митология, вярвания, култура, бит и шаманистична организация на социума.

Българо-германската продукция „Накаран да замлъкне: Георги Марков и убийството с чадър” на германския сценарист, режисьор и продуцент Клаус Дексел е филм-разследване за едно от най-загадъчните политически убийства на Студената война. Освен обстойното документиране на атентата и изследване на мотивите за него, замисълът на режисьора е да се опита да разкрие скривалището на предполагаемия убиец и да покаже какво мисли той за участието си в атентата срещу Георги Марков, за мястото си в една от решителните битки на Студената война.

Всички нови български документални филми можете да гледате в рамките на 17-я София Филм Фест от 7 до 24 март.

ПИНА на 3D в новия и модерен Дом на киното!

Липсват ли ви любимите моменти в Дома на киното? Е, имаме страхотна новина – то отново отваря врати за зрители, при това – ремонтирано и с модернизирана техника!

Всички киномани могат да се убедят сами в качеството на изображението и картината още на 22 февруари, когато откриваме с шедьовъра Вим Вендерс ПИНА на 3D.

Един от най-интригуващите филми на Вендерс, посветен на гениалната Пина Бауш, ще има възможност отново да се срещне с почитателите на уникалното танцувално изкуство и на майсторството на режисьора.

„Чрез танцовия театър на Пина се научих да ценя жестове, поза, поведение, езика на тялото – нейната работа ме научи да ги уважавам. Преоткривам ги всеки път, когато видя творба на Пина. Колко много истории могат да бъдат разказани без помощта дори на едно изречение…”, споделя Вендерс.

Специално за вас ще намекнем, че може би самият Вендерс ще има роля в откриването на Дома на киното!

Освен това, на 22 февруари, от 18.30 часа, ще разберете още:

Кои други 3D филми можете да гледате на София Филм Фест?

Кои са специалните гости на СФФ?

Кои са другите дигитални киносалони на СФФ?

Всичко това ще разберете на 22 февруари, петък, 18.30 часа.

Зрителите на тази прожекция ще получат и специален подарък: очила за 3D.

Чакаме ви!

Още празнуваме любовта, включи се в играта ни

Любовта се празнува всеки ден! Ето защо и нашият конкурс „Любов като на кино” продължава да я търси навсякъде.

Тези от вас, които не успяхме да открием по улиците на 14 февруари, могат да ни „открият” на някоя от касите на Easy pay в София. Там търсете стикерите „Любов като на кино”, снимайте се с любимия си човек и не забравяйте да включите стикера в кадъра!

Изпращайте вашите снимки на photocompetition@sofiaiff.com до четвъртък, 21 февруари. 

На 28 февруари петте двойки, събрали най-много фенове в страницата на София Филм Фест във Фейсбук, ще спечелят двоен билет за филм.

Снимката с най-много харесвания, разбира се, ще спечели билети за „Любов”.

Ето и списък с касите на Easy Pay  в София, където ще откриете и стикерите „Любов като на кино”:

  • Магазин Фантастико Витошка –ж.к Иван Вазов, бул. „Витоша” 192-198
  • Пикадили експрес – бул. „Дондуков” 32
  • Билла – ул. „Г. С. Раковски” 116, близо до площад „Славейков”
  • Пикадили-експрес – бул „Цариградско шосе” 47
  • Фантастико до Петте Кьошета –ул. „Бузлуджа”50
  • Mall of Sofia – бул. „Стамболийски” до магазин Пикадили
  • Сити център Мол – бул „Арсеналски” до магазин Пикадили
  • Ул. „Цар Симеон” 103
  • Ул. „Оборище” 80
  • НДК, билетен център
  • Бул. „Черни връх” до РУМ Черни връх