Вход за потребители

Новини

Екипът на наградата „Co-Production Prize” избра София за най-мащабния си уъркшоп за млади източноевропейски кинотворци

Тази година в рамките на София Мийтингс фондация Robert Bosch организира уъркшоп тренинг за късометражни и документални проекти с фокус на страните от кавказкия и черноморския регион. На уъркшопа бяха поканени 3 екипа (режисьор и продуцент) от кавказките страни Армения, Азербайджан и Грузия, 3 екипа от черноморските страни Молдова, Румъния и Украйна и 4 екипа от България. Събитието бе организирано съвместно с партньорите на Наградата „Co-Production Prize” на фондация Robert Bosch за копродукции между млади немски и източноевропейски кинотворци – МФФ „Златна кайсия” в Ереван (Армения), Narimanfilm MMC (Азербайджан), Грузинския национален филмов център (Грузия), ALTFilm (Mолдова), Hifilm Productions (Румъния), МФФ Одеса (Украйна) и София Филм Фест (България). По време на трите дни на уъркшопа участниците в него научиха повече за наградата „Co-Production Prize”, гледаха филми, премирани с нея, участваха в тренинг за пичинг, воден от експерта Габриеле Бруненмайер (която миналата година беше член на международното жури на конкурса за първи и втори игрален филм на София Филм Фест), представиха проектите си на пичинг, имаха възможност да получат ценни съвети за това какви стратегии за фестивални участия могат да развиват от делегата за Източна Европа на Берлинале Николай Никитин и да научат повече за изчисляването на финансовите параметри на проектите си от Мирослав Могорович. В срещи и разговори с немски продуценти те имаха възможност да придобият идеи как да развият по-нататък проектите си. За по-голямата част от младите участници в уъркшопа това беше и първата възможност да установят контакт с чужди продуценти и да получат подкрепа за своите проекти.

Разговаряхме с координатора на наградата „Co-Production Prize” Карин Шиле за резултатите от уъркшопа.

Защо решихте да организирате този уъркшоп именно по време на София Мийтингс и защо селектирахте проекти от кавказки и черноморски страни?

Наградата „Co-production Рrize” съществува от 8 години, а за кандидатствате за нея в екипа ви трябва да има хора както от Източна Европа, така и от Германия. Но осъществяването на контактите между едната и другата страна често е доста трудно. Ние се стремим да помагаме на хората да се намерят. От доста време си партнираме със София Филм Фест, а Стефан Китанов е член на журито за наградата „Co-production Рrize”. Организираме подобни събития и на фестивала в Сараево, и на фестивала за Източноевропейското кино във Висбаден „Go East”. Решихме да направим по-мащабен уъркшоп, за да може младите творци от Източна Европа да придобият представа какво се случва на един фестивал, как да представят проекта си и да завързват полезни контакти. От 5 години участваме в София Мийтингс, но със събития в по-малък мащаб. Тази година поканихме не само участници от България, но и от Кавказ и черноморските страни, защото през 2011 бяхме в няколко страни от кавказкия регион и решихме да започнем да работим и с тях.

Какви бяха критериите ви за подбор на проектите?

Помолихме партньорите си в тези страни да ни препоръчат поне по два проекта, от които да изберем един. Търсихме добри истории, както и хора, които все пак имат някакъв опит. Беше важно и да се убедим, че режисьорите и продуцентите на проектите наистина са добре сработен екип, който може да работи заедно не само в рамките на уъркшопа.

Какви са резултатите от уъркшопа?

Някои участници разбраха, че ще е необходимо да преработят проектите си, за да кандидатстват за наградата „Co-Production Рrize”, други направиха полезни контакти с немските продуценти, които бяхме поканили на уъркшопа. Най-важното е, че всички научиха повече за това как да се подготвят за пичинг по време на еднодневния интензивен тренинг. Благодарение на него на следващия ден, по време на самия пичинг установихме, че всички участници са променили представянията си в положителна посока. Любопитно е, че един от немските продуценти отбеляза, че някои от нашите пичинги са били по-умели от някои пичинги за първи и втори филми на София Мийтингс. А това означава, че сме си свършили добре работата. За съжаление в България още няма подобни тренинги и уъркшопове и затова за вашите млади творци е изключително полезно организирането на едно такова събитие в рамките на фестивала. Така те придобиват и представа какво се случва на един фестивал и как да направят най-доброто за себе си на него.

Някой от немските продуценти хареса ли проект?

Ние доведохме 5 немски продуцента, като един от тях вече реши да работи по проект на екипа от Азербайджан – не по този, който те представиха тук, а по друг. Друга продуцентка сподели, че би искала да проследи развитието на два от представените проекти. Като цяло всички продуценти биха искали да проследят развитието на 2 или 3 проекта и може би по-нататък биха решили да подкрепят някои от тях.

Как фондация Robert Bosch реши да учреди наградата „Co-Production Prize”? Има ли нещо общо с решението фактът, че дори в Германия вече е трудно да намериш финансиране само от местен фонд, и че копродукциите стават все по-популярни?

Разликата между наградата „Co-Production Prize” и другите немски фондове е, че ние нямаме изискване сумата, която предоставяме да бъде изхарчена само в Германия. Фондация Robert Bosch иска да развива връзките със страните от Източна Европа и го прави като организира обучителни семинари и подкрепя развиването на различни проекти. Наградата „Co-Production Prize” е част от секцията на фондацията, която се занимава с изкуства и култура. Неин инициатор е Франк Алберс, който за съжаление тази година не можа да дойде в София. Но всичко започва с проекта, по който Франк работи с няколко източноевропейски продуценти – Поколение: Изгубени и намерени, в който България също участва с късометражна новела.

Имало ли е много български кандидати за наградата „Co-Production Prize” през годините?

Постоянно имаме кандидати от България. Вашата страна е много силна в анимацията. Подкрепихме Анна Блуме на Весела Данчева, Три сестри и Андрей на Андрей Паунов и Борис Десподов и Баща на Иван Богданов, Мориц Майерхофер, Аспарух Петров, Велко Попович, Росица Ралева и Дим Ягодин. Баща е много силен филм, той вече беше селекциониран на най-престижния фестивал на анимационното кино в Щутгарт.

 

Интервю на Лора Трайкова

Добави коментар в Facebook


Проекти на София мийтингс в селекцията на ЕФА

Европейската филмова академия включи "Кецове" и "Смърт на човек на Балканите" в селекцията от 47 заглавия, от които ще бъдат излъчени номинираните за ежегодните й награди през ноември.

CentEast Warsaw – Moscow

Представяне на проекти 'works-in-progress' от Източна Европа във Варшава и Москва

Проект от София Мийтингс печели в Сараево

Румънският "Everybody in Our Family" получи Сърцето на Сараево. Късометражният "Парафиновият принц" на Павел Г. Веснаков се сдоби с Почетен диплом на журито

Два проекта на София Мийтингс с награди от Карлови Вари

"Последната линейка на София" е най-добрият документален филм, а "Смърт на човек на Балканите" получи отличието от секцията "Форум на независимите"

"Последната линейка на София" в документалния конкурс в Карлови Вари

Филмът на Илиян Метев e поредният успешен проект на София Мийтингс.

Докато журира в Москва, Явор Гърдев представи и проекта си "Контра"

В основния конкурс в Москва се състезава и дебютният игрален филм на Кирил Станков "Крапец"

Последен ден да гласувате за нашия пътуващ фестивал София Филм Фест на път

Ако гласувате за нас, ще можем да спечелим необходимото ни техническо оборудване, с което да достигнем до още градове и зрители.

Български филм от "София мийтингс" с успех в Кан

Представеният на София Мийтингс филм "Последната линейка на София" на Илиян Метев спечели наградата на Канал 4 от "Седмицата на критиката"

“Три сестри и Андрей” подпомогна кариерата ми

Интервю със Себастиан Лаутнeр - германския продуцент на филма на Борис Десподов и Андрей Паунов „Три сестри и Андрей” и на новия им проект „Мексикански експрес”, който тази година спечели Оскар за визуални ефекти за филма „Изобретението на Хюго” на Мартин Скорсезе

Крайният срок за изпращане на проекти за Moscow Co-production Forum наближава

Имате време до 7 май да кандидатствате

"Последната линейка на София" на Илиян Метев в конкурса на Седмица на критиката в Кан!

Пълнометражният документален филм на Илиян Метев, представен преди месец на закрита прожекция на 9-ото издание на София Мийтингс, е сред 7-те селектирани конкурсни филма

VODО – между пиратството и киноиндустрията

Джейми Кинг e сновател на VODO – онлайн медия за споделяне на свободно независимо киносъдържание, музика и книги между творци от цял свят и крайния потребител

Стивън Симпсън: “Навсякъде се чувствам у дома”

Той не прави филми, защото е обсебен от индустрията или от мимолетната слава и успех. Той ги прави, защото има истории за разказване, а той е добър в това. Последният му игрален филм е „Rez Bomb”, разположен на Pine Ridge Indian Rez, а също и като последствие на игралния филм направи документален посветен на племето там. Политически и религиозни възгледи: да бъдеш човечен

Хуан Торес: "Аз съм някой, който не може да спре да се движи."

Хуан Торес работи в "Latidofilms" (компания за филмово разпространение). Националност: колумбиец, възраст: 33

Операция Кино стартира VOD

Ена Дозо от МФФ Сараево, Мира Сталева от София Филм Фест, Андрей Агудару от Romanian Film Promotion, Кристиан Хордила от МФФ в Клуж и Тилман Шийл от Reelpоrt, представиха проекта „Операция Кино” (ОК) на София Мийтингс

Музикален финал с парти на Sofia Meetings

Ева Квартет, Мишо Йосифов секстет, Sentimental Swingers, Бен Крос и The Festival band = гарантирано настроение

Мира Сталева: „Джейми Кинг ще представи платформата за онлайн дистрибуция VODO”

Мира Сталева учи теология, после психология, като по време на следването си се включва към екипа на София филм фест. След кратки странствания по света се завръща отново към София филм фест и се заема с гостите на фестивала. По настоящем е артистичен директор на „София Мийтингс”, където от 9 години насам професионалисти в областта на киноиндустрията намират пазар за филмите си в рамките на София Филм Фест.

И наградите отиват при...

Видео от миналогодишните София Мийтингс

Гледайте видео с акцентите от 8-те София Мийтингс.

ЮНЕСКО ФОРУМ

Визия за Балканите Творчески поглед към бъдещето на Югоизточна Eвропа

Селекция на проекти за 9тото издание на София Мийтингс

Селектираните проекти за 9тото издание на София Мийтингс са следните...

The listed projects will be announced by February 9th.

Sofia Meetings Team apologize for the delayed posting of the selected projects! The listed projects will be announced by Thursday, February 9th.

Селекцията за София Мийтингс 2012 ще бъде обявена на 30 януари

Очаквайте скоро селектираните за участие в тазгодишното издание на София Мийтингс проекти

Български филм, участвал в София Мийтингс, отива на "Сламданс"

"Вяра, любов и уиски" на режисьорката Кристина Николова е селектиран за конкурсната програма на американския фестивал

Изисквания за подаване на филмов проект за София Мийтингс 2012

Деветото издание на София Мийтингс ще се състои от 15-ти до 18-ти март 2012 г. в рамките на 16-ия Международен София Филм Фест (9 - 18 март 2012 г.).

 
 
   
Отказване от отговорност: Цялата отговорност е на авторите и Европейската аудио-визуална и изпълнителна агенция и Комисията на европейските общности не носят отговорност за каквато и да е употреба на включената в това издание информация.
риза
Recording Studio Sydney