ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ БОКСОФИС ХИТ "ПИСМО ДО АМЕРИКА" ОТНОВО ИМА СРЕЩА С ПУБЛИКАТА
24.03.2010
Писмо до Америка - филмът
Най-добрият ти приятел е между живота и смъртта, сам в американска болница, на другия край на света. Как да му помогнеш? Според древна легенда в това забравено от Бога и света място, наречено България, имало песни, които възкресявали. Ще повярваш ли? Ще тръгнеш ли да търсиш песен против смъртта?
Доверили се на опитната режисьорска мисъл и сценария на Иглика Трифонова, историята на Писмо до Америка разказват актьорите Филип Аврамов, Ана Пападопулу и Петър Антонов. Участват още Анди Барет, Жорета Николова, Красимир Доков, Мая Новоселска, както и жителите на село Пирин, а зад камерата е Рали Ралчев. Музиката е дело на легендата Милчо Левиев.
Писмо до Америка е първата мащабна международна копродукция, в която България е водеща държава. Филмът е създаден през 2000 г. като копродукция на КЛАС ФИЛМ, PHANTA VISION – Холандия и BUDAPEST FILM STUDIO, с подкрепата на НФЦ, EURIMAGES, ZDF/ARTE, УНГАРСКИЯ ФИЛМОВ ФОНД, БОЯНА ФИЛМ и БНТ.
Филмът и до днес продължава да присъства в световните фестивални селекции в рамките на представителни програми за българско кино.
В България по официалните данни на разпространителите филмът имаше малко над 8 000 зрители – и това беше първият пробив към публиката след 1990 г. За първи път български филм влезе в официалния Топ 10 – боксофис-класацията с най-гледаните филми у нас. Ако се включат фестивалните и представителните прожекции, безплатните лектории и панорами, в които филмът е неизменно включван до днес, броят на зрителите му със сигурност надхвърля 15 хиляди.
Световен разпространител на филма е легендарната компания Celluloid Dreams, Париж. Писмо до Америка има киноразпространение в Холандия, Унгария, Словакия, Чехия и Полша. Преди 2 години, когато приключва договора със Celluloid Dreams, разпространението премина в EastWest Filmdistribution.
От март 2002 до 2010 г. Писмо до Америка е излъчен над 25 пъти по БНТ, Сателитния канал ТВ България и регионалните ТВ канали на БНТ, обикновено по Коледа, Великден, 3 март. През 2009 г. ПроБГ излъчи филма на 6 септември.
Celluloid Dreams са продали филма за ТВ излъчване в Латвия, Литва, Естония, Канада (3 различни телевизии), Израел, Гърция, Турция (2 телевизии), Чехия, Словакия, Япония, Полша; освен това, по силата на договорните взаимоотношения, филмът е излъчен във Германия и Франция по канал АРТЕ, както и в Холандия, Белгия и Люксембург, и Унгария. Пресата за Писмо до Америка: “Авторите на филма възкресяват за българската публика вродената ни способност да надделяваме само с едната песен над всичко – над измислените граници, начертани от по-силните от нас, над разстоянията и дори над последната черта, която разделя живота от смъртта.”
“Българското кино пеш по Бруклинския мост”, Ингеборг Братоева, в. Култура, 27.10.2000
“Наричат лентата игрално-документална. Не познавам клишетата, но знам, че е филм, който трябва да види всеки българин. А и на висок глас да кажем, че е творба достойна да се бори за Оскар.”
“И на кино, и на яве пиринци пишат писма до Америка”, Анели Бачева, в. Седмичен труд”, 23-29.11.2000 г.
“Посланието до Америка” във филма на Иглика Трифонова е една фолклорна песен, която е всички възможни песни, а смуглото село Пирин е образ на всички възможни родини, от които се изтръгва обичта към живота и уплаха от смъртта.”
“Писмото като кино”, Юлия Йорданова, в. Култура, 19.02.2001 г.
“P.S. препоръчва новия български филм “Писмо до Америка”: Дълбок, красив, чувствен, нежен, много ин филм. Вади от емоционална кома.”
Сп. P.S., март 2001 г.
“Най-важните и красиви неща в него не подлежат на описание или преразказ. Те се случват извън думите, встрани от действието и главно в невидимото, но реално духовно пространство между екрана и зрителя.”
Антония Ковачева, в. Капитал, 3-9 март 2001 г.
“За пръв път през последното десетилетие българското кино проговаря на езика на съвремието ни. На нашия с вас език, на който иначе всеки е принуден сам да си задава въпроси: Кои сме, какви сме, какво искаме от живота и какво той иска от нас?”
сп. Филм мания, март 2001 г.
НАГРАДИ
Специална награда на журито, награда за най-добра музика (Милчо Левиев), наградата “Невена Коканова” за най-добра млада актриса (Ана Пападопулу), наградата на критиката, наградата на публиката (анкета), наградата “Горчивата чаша” на факултета по журналистика към СУ – ФФ „Златната роза”, Варна, октомври 2000 Писмо до Америка е избран да представлява България за номинациите “Най-добър чуждоезичен филм” за Оскар 2001 Наградата на FIPRESCI – Молодист МФФ, Киев, Украйна Наградата “Дон Кихот” на Международната Федерация на Кино клубовете (FICC) - Киев 2001 Голямата награда за най-добър филм - „Златна Ракла”, Пловдив, 2001 Специална Награда на журито - Истанбул МФФ, Турция, 2002 Голямата награда “МАТАДОРО” - Норделик МФФ, Холандия, 2003
Фестивални участия (селекция) 2001 Унгарски Филмов Фествал Фестивал на световното кино, Монреал – състезателна програма Munchen Hofer Filmtage, Манхайм - секция “Открития” Пусан МФФ, Южна Корея - секция “Образци на световно кино” Солун МФФ - секция “Балканско кино” 2002 Мар Дел Плата МФФ, Аржентина – секция “Жени и кино”, Рен МФФ, Франция – състезателна програма Скопие МФФ – състезателна програма Керала МФФ – Индия Хонконг МФФ Сингапур МФФ Гренцланд МФФ – състезателна програма Вашингтон МФФ – САЩ Карлови Вари МФФ– програма “На изток от Запада” Сао Пауло МФФ, Бразилия ПРИ ЮРОПА, Берлин МФ на женското кино, Улан Баатар, Монголия Бордо МФ, Франция - програма “Изключителни филми, които не са разпространявани във Франция” Гент МФФ, Белгия Монпелие МФ, Франция 2003 Реюнион МФФ, Френска територия в Индийския океан „Фем Тотал” МФФ, Дортмунд, Германия „Филмови срещи в провинцията” – Рейперо, Франция, септември 2003
През 2006 г. филмът участва в панорамата на българското кино в рамките на МФФ в Котбус, а през 2009 г. - в панорамата на българското кино в рамките на МФФ в Москва.
Участия на Писмо до Америка в специални представяния: Седмици на българското кино в Скопие, Брюксел (в рамките на ЕВРОПАЛИЯ и в рамките на седмица на българското кино, организирана от Белгийската кралска синематека), Вашингтон, Варшава, Копенхаген, дни на българската Култура в Лондон, Загреб, Париж (2007), Варшава (2007) В рамките на програма с филми от страните присъединяващи се към Европейския Съюз, организирана от Британското Външно министерство – Барбикан Център, Лондон, септември 2002 В селекцията на КОДАК – 8 международни дебюта, в рамките на Лондонските Market Screenings, октомври 2002 В рамките на “Салон на изкуствата” – Kunsthalle Fridericianum, Касел, Германия, 2003 Специални прожекции на филма са организирани от българските общности в: Виена, Прага, Ню Йорк, Торонто (2), Отава.
Селекционерът на Берлинале за Източна Европа беше в София през октомври заедно с директора на фестивала Дитер Кослик. Той любезно даде интервю по и-мейл, въпреки натоварената си програма.
Директорът на Берлинале Дитер Кослик беше на посещение в България, за да се срещне с родни кинодейци и да представи пред студенти програмата "Talent Campus".
Гости на прожекцията в Дома на киното ще са режисьорът на филма Светослав Овчаров, както и актьорите Иван Бърнев, Меглена Караламбова и Стефан Мавродиев.
27 киномани от Европа на възраст от 18 до 25 години ще участват в новото издание на Венецианския кинофестивал благодарение на Европа Синемас и програмата "Венециански дни"
И тази вечер поредният филм, излъчващ се в програмата "Десетилетие на българското кино", ще бъде представен пред зрителите от Ивайло Христов и Параскева Джукелова
Домът на киното стартира новия сезон на
СФФУ: Фокус Европа – пролет 2010
След силния старт на „София Филм Фест за учащи” през 2009 Домът на киното дава начало на ТРЕТИ СЕМЕСТЪР – пролет 2010, който започва на 19 април!
Какво се случва когато преуспяващ артист от Германия вместо в Истанбул, попада в София и поради лошите метеорологични условия не може да продължи със самолет пътя си...
Тони Палмър е един от водещите кинорежисьори на музикални документални и исторически игрални филми. Той е носител на повече от четиридесет международни награди, сред които 12 златни медала от Фестивала на киното и телевизията в Ню Йорк, многобройни номинации и награди за БАФТА и „Еми”. Той е единственият двукратен носител на престижната Държавна награда на Италия. Въпреки това режисьорът споделя, че наградите винаги го изненадват и смята, че не е направил кой знае какво, за да ги заслужи и че обикновено филмите, от които е най-доволен остават пренебрегнати. Той беше гост на 14-ия Международен София Филм Фест, където получи наградата София на Столична община за приноса си към световното кино.
На 17 март 2010 Международният София Филм Фест подарява на любителите на българската рок-музика филм за концерта на култовите групи „Ревю”, „Контрол” и „Хиподил”.
Днес шведските кинематографисти са вилно повлияни от американския начин на разказване на истории и имената, които все още притежават характерни гласове, като Ян Троел, не са толкова много. Така смята Томас Стендеруп, продуцентът на последния филм на шведския маестро, "Запечатани мигове". Двамата бяха гости на 14-ия Международен София Филм Фест, където Ян Троел представи филма си, посветен на жена от работническата класа, чийто живот в началото на XX век се променя, когато спечелва фотоапарат. Режисьорът също така бе удостоен с Наградата на София, предоставена от Столична община, за цялостния си принос към киното.
Основната програма на 14-ото издание на международния филмов фестивал София Филм Фест приключва на днес с гала прожекцията на филма на Сергей Соловьов „Анна Каренина”. Легендарният руски режисьор ще получи наградата на София на Столичната община.
Ведър и излъчващ изключително спокойствие, Питър Калахан говори бавно, но е кратък и лаконичен. Той твърди, че подбира думите си много внимателно и когато филмът му се прожектира някъде в чужбина, със субтитри, това вече не е неговият филм. Той е за втори път в България. През 2003 г. е бил гост на фестивала с първия си филм Последния бал. Тогава харесал начина, по който реагирала публиката и се радва, че повторно е тук и може да представи своя нов филм Срещу течението. Филмът му е в конкурсната програма, но Калахан с усмивка споделя, че въпреки че е радостен от този факт, обикновено не печели в подобни състезания. Това не е съвсем вярно – той има няколко отличия както за първия си филм, така и за дебютиралия в Сънданс "Срещу течението".
Ден преди церемонията по връчването на наградите от конкурса за първи или втори игрален филм режисьорите гости на фестивала дадоха пресконференция. Оказа се, че единствените двама, които са гледали филм на колегите си са Камен Калев и Джейкъб Тиърни. Двамата се запознали с творбите на другия на фестивала в Токио и оформили взаимен фенклуб. Ето какво споделиха те и тази част от участниците в конкурса, която успя да гостува в София.
Италианският режисьор и сценарист Масимо Капели е роден в Асколи Пичено. За късометражния си филм Ampio, luminoso, vicino metro е награден с приза “Cinecittà Digital 2000”. В малката, но любопитна селекция от филми, която регионът Фриули Венеция Джулия подготви за 14-ия Международен София Филм Фест, Масимо Капели беше представен най-пълно. Двете му комедии – Най-прекрасният ден (2006) и късометражният Всичко блести (2004) бяха посрещнати със смях от публиката. Имахме възможността също така да изгледаме и късометражната му драма За Аньезе (2005).
Да пътуваме до отдалечена и непозната точка на света, без да се налага да отидем по-далеч от киносалона предлага дебютният филм на иранския режисьор Рамтин Лавафипур Запази спокойствие и брой до седем, включен в програмата Киното утре – големите надежди. Киното на Далечния Изток винаги е представлявало смесица от документализъм и игрални похвати, но това може би е илюзия, породена от факта, че културата на страните от тази част на света са толкова различни от нашата, че представения в тях загадъчен свят ни вълнува повече чисто като реалност, отколкото чисто като кино. Запази спокойствие и брой до седем не е изключение. В него историята за малко рибарско селце на брега на морето в Южен Иран, в което основният поминък е контрабандата на стоки и хора, е любопитна сама по себе си както с екзотиката, която носи, така и с начина, по който е пресъздадена за голям екран
Малко преди премиерата на последния си филм „Ако някой те обича...”, Киран Коларов сподели с нас част от историята на неговото създаване. „Ако някой те обича…” ще бъде видян от софийската публика за първи път по време на първият Фокус „България” на София Филм Фест 2010.
Заповядайте днес във Френски институт от 15:00. Ще бъде представена дейността на фондация Robert Bosch съпроводена от прожекция на късометражни филми. Вход свободен!
Финландският режисьор Доме Карукоски беше гост на 14-ия Международен София Филм Фест със Забраненият плод, който отбеляза и финландската гала на фестивала. Филмът е камерна драма, която разказва за тинейджърките Ракел и Мария, израснали в затворената християнска секта на консервативните лестедианци
Време е да обявим станалият традиционен фотоконкурс в рамките на София Филм Фест.
Очакваме вашите снимки на адрес photocompetition@sofiaiff.com до петък, 12 март – имате 120 часа да работите по темата
През последните 20 години регионът Фриули Венеция Джулия разработва и осъществява с български партньори различни проекти за сътрудничество относно местното развитие и европейската интеграция.
„Зад кадър”, който откри 14-тото издание на София Филм Фест е поредната творба на режисьора и сценариста Светослав Овчаров. Снимана в София и Берлин през 2009, продукцията е дело на Гала Филм и Омега Филмс в копродукция с БНТ. Зад кадърът на живота на един човек на изкуството в края на 70-те години в България стоят любовта, страхът и много компромиси.
На 17 март, в рамките на 14-тия София филм фест, новата програма на Future Shorts ще излезе от киносалоните и ще се синтезира в незабравимо парти с музиката на най-добрата българска ню джаз формация – Phuture Shock. Програмата съдържа 7 късометражни филма, сред които музикално видео и анимация
Специалната премиерна прожекция на новия документален филм на Стефан Командарев “Градът на жените баданте” ще даде старт на документалната програма на
14-ия София Филм Фест на 4 март (20.00 часа) в Дома на киното
Композиторът Божидар Петков, създателят на “Сако и Ванцети” Джулиано Монталдо, номинираният пет пъти за “Оскар” Ян Троел, британският режисьор Тони Палмър и руската легенда Сергей Соловьов ще получат наградата на София за приноса си в киното
За 14-та година СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ (Sofia International Film Festival) ще събере филми, гости, звезди, журналисти и почитатели на доброто кино в София. Най-мащабното международно киносъбитие в България отново ще заяви присъствието си като един от значимите фестивали в Югоизточна Европа
Преминали през най-важните световни и европейски фестивали, филмите на новото поколение режисьори ще откроят тенденции и ще представят света през очите на младите по начин, който е в синхрон с тенденциите на утрешния ден. Както винаги тяхното запазено място е в програмата на София Филм Фест от 5 до 25 март
Специална премиера на 14-ия Международен София Филм Фест на 1 март в Дома на Киното ще има новият филм на Красимир Крумов „Светото семейство (Нина и Мариян)”.
Девет филма ще се състезават в Балканския конкурс на 14-ия София Филм Фест. Това са “Вярвам в ангели” (“I Believe In Angels”, Хърватия) на Никша Свиличич, “Изток, запад, изток” (“East, West, East - the final Sprint”, Албания-Италия) на Гиерги Джувани, “Каталин Варга” (“Katalin Varga”, копродукция на Румъния, Великобритания и Унгария) на Питър Стрикланд, “Медал за храброст” (“Medal Of Honor”, Румъния-Германия) на Калин Петер Хетцер, “Объркана броеница” (“Wrong Rosary”, Турция) на Махмут Фазъл Чошкюн, “Свети Георги убива змея” (“St. George Shoots the Dragon”, Сърбия-Босна и Херцеговина и България) на Сърджан Драгоевич, “Словенка” (“Slovenian Girl”, Словения) на Дамян Козоле, “Тук и там” (“Here and There”, Сърбия) на Дарко Лунгулов, както и българският “Прогноза” на Зорница София.
14-ият международен филмов фестивал София Филм Фест вече обяви един от най-големите си подаръци на киноманите – рубриката „Голямата петорка”, включваща най-важните 2 награди на водещите кинофестивали в света – Кан, Берлин, Венеция, Сънданс и Торонто. Имаме удоволствието да добавим към обявените вече 9 филма – още 2 – „С куршум в главата” и „Всички останали”.
За 14-та година СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ (Sofia International Film Festival) ще събере филми, гости, звезди, журналисти и почитатели на доброто кино в София. Най-мащабното международно киносъбитие в България отново ще заяви присъствието си като един от значимите фестивали в Югоизточна Европа, влязъл в класацията на 50-те топ фестивала според сп. „Варайъти”, който достойно представя страната ни по целия свят.
На 7 септември 2007 влиятелното сп. „Варайъти” публикува програмна статия, озаглавена „50 филмови фестивала, които не трябва да се пропускат” (“50 Unmissable Film Festivals”). За филмовата индустрия това се превърна като подпечатване на визи на попадналите в списъка събития, осигуряващи им вход за световната лига на кинофестивалите. Нашият София Филм Фест бе сред 20-те европейски фестивала, част от групата...
Блестящият руски режисьор ще получи
наградата на София за приноса си в киното
“Докато не възникне маниакално отношение към това, което искаш да направиш, нищо няма да излезе” – казва призьорът на Берлинския и Венецианския кинофестивали Сергей Соловьов.
В осмото издание на конкурса Jameson Short Film Award, който се провежда в рамките на Международния София Филм Фест, кандидатстваха общо 77 нови български късометражни филма. Предстои селекционна комисия да избере най-добрите 12 от тях, които ще се състезават за наградата от 6 000 евро, предоставена от Jameson Irish Whiskey.
За своя 13-годишен живот СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ (Sofia International Film Festival) се превърна във водещото международно киносъбитие на България, както и в един от ключовите фестивали в Югоизточна Европа. През 2007 фестът се нареди сред 50-те топ фестивала на сп. „Варайъти”, което достойно представя страната ни по целия свят. Започнал като тематичен мюзик фест, преминавайки през 13-те си издания, СФФ вече е събитие със сериозни заявки и пред най-взискателните зрители, защото представя актуалните тенденции в световното кино и най-новото от българското кино пред света.
2010 е определена за „Година на българското кино”. И съответно за първи път като държава на фокус на СФФ ще бъде България! Изминалото десетилетие в българската кинематография ще бъде основна тема на фестивала. 10 много важни години за родното кино, което след първоначалното сътресение от въвеждането на проектния принцип на организация и липсата на финансиране, постепенно започна да се възражда с приемането на Закона за киното през 2004 до достигането на един от пиковете в своята история през 2009 г.
Интересът към специалната програма „София Филм Фест за учащи” отговори на очакванията ни – желанието на младите хора да гледат стойностни и интересни европейски и независими филми провокира продължаването на инициативата на Арт Фест в Дома на киното.
В навечерието на предстоящия 14-ти София Филм Фест (5-14-21 март 2010), от понеделник, 11 януари, започва новата програма „СФФ за учащи”.
През 2010 година, в рамките на 14-ия Международен София Филм Фест за пореден път ще бъде връчена наградата JAMESON за най-добър български късометражен филм.
Отказване от отговорност: Цялата отговорност е на авторите и Европейската аудио-визуална и изпълнителна агенция и Комисията на европейските общности не носят отговорност за каквато и да е употреба на включената в това издание информация.
За да пишете коментари, трябва да се логнете!