14-ИЯТ МЕЖДУНАРОДЕН СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ С НАЙ-КАЧЕСТВЕНАТА И АМБИЦИОЗНА ПРОГРАМА ДОСЕГА!
01.02.2010
За 14-та година СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ (Sofia International Film Festival) ще събере филми, гости, звезди, журналисти и почитатели на доброто кино в София. Най-мащабното международно киносъбитие в България отново ще заяви присъствието си като един от значимите фестивали в Югоизточна Европа, влязъл в класацията на 50-те топ фестивала според сп. „Варайъти”, който достойно представя страната ни по целия свят. Започнал като тематичен мюзик фест, преминавал успешно през 13-те си издания, София Филм Фест е безспорно Киномаратонът на годината – събитие със сериозни заявки за най-взискателната публика, защото представя актуалните тенденции в световното кино и най-новото от българското и регионалното кино пред света.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столичната община, в партньорство с Министерството на културата и Националния филмов център, Националния дворец на културата и Българската национална телевизия, с подкрепата на програмите МЕДИА и МЕДИА Интернешънъл на Европейската комисия, национални и чуждестранни културни институти и спонсори.
14-ият София Филм Фест ще се състои от 5 до 14 март 2010 в София с допълнителна програма от 15 до 21 март в София. За първи път освен традиционните издания в Бургас и Пловдив, фестивалът ще посети още над 10 града, сред които Благоевград, Стара Загора, Русе, Сливен, Габрово, Хасково, Кърджали, Ловеч и други.
Програмата ще съдържа около 100 игрални, 30 документални и над 50 късометражни филма. Те ще бъдат представени в обновената тематична структура на фестивала:
Международен конкурс (голямата награда за първи или втори филм) Голямата петорка Киното днес – големите майстори Киното утре – големите надежди Специални прожекции Балкански конкурс Фокус “България” Ново българско игрално кино Ново българско документално кино Българско късометражно кино (награда JAMESON за късометражен филм) Десетилетие на българското кино Ретроспектива на Сергей Соловьов Документална програма Късометражна програма
Представяме ви някои от акцентите на програмата:
За осми път ще бъде присъдена Голямата награда за най-добър филм в Международния конкурс (първи или втори игрален филм на режисьори от целия свят). 12 филма ще се състезават за Голямата награда на 14-ия София Филм Фест. За момента потвърждение има за филми от Аржентина, България, Великобритания, Испания/Уругвай, Канада, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Франция. По азбучен ред това са:
Една война (One War) – Русия, реж. Вера Глаголева Източни пиеси – България-Швеция, реж. Камен Калев Истински живот (A Real Life) – Франция, реж. Сара Леонор Лош ден за риболов (Bad Day To Go Fishing) – Испания-Уругвай, реж. Алваро Брехнер Магаре (Donkey) – Хърватска-Босна и Херцеговина-Вeликобритания-Сърбия, реж. Антонио Нуич Младият Джон Ленън (Nowhere Boy) – Великобритания, реж. Сам Тейлър Ууд Момичетата от мола (Mall Girls) – Полша, реж. Катажина Росланйец Последното лято на детството (The Last Summer Of La Boyita” – Аржентина-Испания-Франция, реж. Хулия Соломоноф Пътуващо кино (Kino Caravan) – Румъния, реж. Титус Мунтеан Срещу течението (Against The Current) – САЩ, реж. Питър Калахан Самият Троцки (The Trotsky) – Канада, реж. Джейкъб Тиърни Чакай ме, няма да дойда (Wait For Me And I Will Not Come)” – Сърбия, реж. Мирослав Момчилович
Международно жури на 14-ия София Филм Фест ще определи основните награди на фестивала.
За осми път ще бъде присъдена и наградата JAMESON за най-добър български късометражен филм - статуетка и премия от 6 000 Евро. Тази награда се връчва като съвместна инициатива на София Филм Фест и Jameson Irish Whiskey. Селекционната комисия в състав: Александър Янакиев – председател, и членове: Росица Вълканова – продуцент, Антония Ковачева – кинокритик (БНФ), Захари Бахаров – актьор и Андрей Паунов – режисьор, носител (заедно с Борис Десподов) на наградата JAMESON за 2009 ще определят 12-те финалисти в конкурса. Носителят на голямата награда в конкурса JAMESON ще бъде избран от международното жури (подробности ще научите от специално разпространената прес-информация и специалната прожекция на 12-те избрани филма, която ще се състои на 10 февруари в Дома на киното).
За първи път на фестивала има Фокус върху българското кино. Това е съвсем естествено, имайки предвид, че 2010 е определена за Година на българското кино и след включването на български филм сред деветте претендента за чуждоезичен Оскар, което поставя киното ни в съвсем нова светлина по света и у нас. Съвместно с Националния филмов център ще представим две големи програми: Ново българско кино (игрално, документално и късометражно) и Българското игрално кино на десетилетието – специална програма от близо 30 филма, които ще бъдат показани през цялата година в Дома на киното като част от рубриката „София Филм Фест за учащи”.
Обсъждат се и няколко програми с документални и късометражни филми. премиерата на най-новия филм на Киран Коларов Ако някой те обича..., ще бъдат показани и Светото семейство на Красимир Крумов, както и дългоочаквания Стъклената река на Станимир Трифонов. Сред българските документални премиери на София Филм Фест са Градът на жените баданте на Стефан Командарев, Роднини на Иглика Трифонова, Кметът на Адела Пеева и Антоний Дончев, Децата на дружбата на Светослав Драганов, Нощ над града на Ирена Даскалова, Сега и завинаги на Драгомир Шолев и други. Българската програма на фестивала ще бъде представена в специална пресинформация през февруари.
През 2010 се навършват 10 години от съществуването на София Филм Фест като международен филмов фестивал без тематичната музикална насоченост на първите четири години. Енергичният екип на феста реши да ознаменува събитието с няколко видими нововъведения, част от които е визията, уебсайта и новата програмна схема на фестивала. Подарък за всички киномани е рубриката „Голямата петорка”, която включва филмите, спечелили големите награди на най-престижните кинофестивали в света през 2009 – Кан, Венеция, Берлин, Торонто и Сънданс.
Сред тях са Бялата лента на Михаел Ханеке („Златната палма” в Кан), Млякото на скръбта на Клаудия Льоса („Златна мечка” в Берлин) и Пророк на Жак Одиар (Голямата награда на журито в Кан), които са и сред основните претенденти за номинации за чуждоезичен „Оскар”. Зрителите ще могат да видят Ливан на Самуел Маоз („Златен лъв” от Венеция), както и най-новия филм на Фатих Акин Храна за душата (Голямата награда на журито на същия фестивал). Не бива да се пропуска Прешъс – фаворит от Торонто и Сънданс и разбира се С куршум в главата на Жан-Пиер Жьоне. За всеки киноман подобна програма представлява сбъдната мечта!
Специален гост на фестивала ще бъде известният руски режисьор Сергей Соловьов, чийто филм Анна Каренинаще бъде представен на закриването на официалната програма на 14 март. Режисьорът посвещава на работа по филма 10 години от живота си, в главните роли зрителите ще видят Татяна Друбич и Олег Янковский, който си отиде от този свят седмици преди премиерата на филма. Ретроспектива на режисьора ще бъде представена в залата на Руския културен център.
Италианският ветеран Джулиано Монталдо („Сако и Ванцети”) ще представи последните си филми Златото на Куба и Демоните на Санкт Петербургс Мики Манойлович в ролята на Достоевски. Британският майстор на музикалните филми Тони Палмър, добър познат на българската публика, ще представи два свои класически филма – 200 мотела в сърежисьорство с Франк Дзапа (може би първият филм в историята на киното заснет на видео – през 1971 г.) и Тайната на Шопен на специална прожекция посветена на 200 г. от рождението на гениалния музикант. Изненадата на визитата на Тони Палмър е публичното представяне на дългогодишно подготвян проект, което ще бъде незабравим подарък за зрителите на София Филм Фест. Един от най-знаменитите шведски режисьори Ян Троел също ще гостува в София, представяйки епоса си Запечатани мигове за прохождането на фотографията в родината му.
Една от музикалните изненади, предвидени за вечерта, в която приключва официалната фестивална програма, е специалното гостуване на група „Роменго”, благодарение на дългогодишното сътрудничество между София Филм Фест и Дунавския музикален фестивал. Групата ще зареди публиката с емоцията на източноевропейски ритми, в комбинация с експресивен ромски темперамент. Вокалистката Моника Лакатош е добре позната на унгарската публика като една от най-добрите, чувствени и автентични изпълнителки на циганска музика. Страстта на „Роменго” ще зарази и киноманите в София!
Сред гостите на фестивала са сръбския актьор Лазар Ристовски, режисьорът Сърджан Драгоевич (със специална прожекция на копродукцията с България Свети Георги убива змея), англичанинът Пол Морисън (Шепа прах: Младите Дали, Лорка, Бунюел), грузинското откритие Георгий Овашвили (Другият бряг), носителят на “Златен лъв” за Ливан Самуел Маоз и много други.
Програмата „Киното днес – големите майстори” включва последните филми на едни от най-утвърдените режисьори на съвременното кино. „Киното днес” съдържа над 20 филма, сред които Прекършени прегръдки (Broken Embraces) на Педро Алмодовар, „Сбогом, заминаваме” (Away We Go) на Сам Мендес, „Аквариум” (Fish Tank) на британската режисьорка Андреа Арнолд, немският „Уиски с водка” (Whiskey and Vodka) на Андреас Дрезен, „Сън” (Dream) на Ким Ки Дук, „Шепа пепел. Младите Дали, Лорка и Бунюел” (Little Ashes) на Пол Морисън, „Убежище” (Le refuge) на Франсоа Озон, „Надуваема кукла” (Air Doll) на Хирокадзу Корееда, „Прахът на времето” (The Dust Of Time) на легендарния Тео Ангелопулос и други.
Програмата „Киното утре – големите надежди” се състои от филми на едни от най-горещите открития в световното кино през последната година. Повечето са носители на награди за дебют на най-утвърдените международни кинофестивали. Програмата включва около 15 филма, сред които „Покани ме да вляза” (Let the Right One In) на Томас Алфредсон, „Аджами” (Adjami) на Скандар Коптии Ярон Шани, „Другият бряг” (The Other Bank) на Георгий Овашвили, „Аз убих майка си” (I Killed My Mother) на Ксавие Долан, „Според Размера” (A Matter of Size) на Шарон Маймони Ерез Тадмор, които ще представят лично филма си, една от най-смешните комедии на годината, в София, и други.
Балканската програма включва някои от най-горещите филми, произведени в югоизточна Европа, сред които „Объркана броеница” на Махмут Фазъл Чошкюн, „Словенка” на Дамян Козоле (гост на фестивала), „Свети Георги убива змея” на Сърджан Драгоевич, „Медал за храброст” на Калин Петер Нетцер, „Каталин Варга” на Питър Стрикланд, „Тук и там” на Дарко Лунгулов, „Изток Запад Изток” на Гиерги Джувани, „Вярвам в ангели” на Никша Свиличич, както и „Прогноза” на Зорница София. Повечето режисьори ще представят филмите си на софийската публика.
За втора поредна година ще се състои международен документален конкурс с подкрепата на Българската национална телевизия. Селекцията отново е дело на режисьорите Андрей Паунов и Борис Десподов. Програмата включва 11 филма, като българският представител е „Роднини” на Иглика Трифонова. Международното жури включва чешкия режисьор Ян Шикъл (председател на журито), чиято ретроспектива „Частно столетие” ще бъде представена в Чешкия център, испанския документалист Хайме Норуега и българската актриса и режисьор Боряна Пунчева, директор на СТФ „Екран”.
На 14-ия София Филм Фест се очакват над 200 чуждестранни гости. Част от тях ще дойдат специално за седмото издание на програмата София Мийтингс, което за поредна година ще събере европейския елит във филмовата индустрия. Проектите за първи, втори и трети игрални филми ще бъдат представени публично пред аудитория от ръководители на фондове, продуценти, дистрибутори, представители на институции, журналисти. Родните и регионалните филми ще бъдат прожектирани пред фестивални директори и селекционери. От 1997 г. досега на София Филм Фест са показани над 1500 игрални и документални филма. Сред над 1000-та гости на фестивала са утвърдени имена като Вим Вендерс, Фолкер Шльондорф, Катя Рийман и Карл Баумгартнер (Германия), Алън Паркър, Питър Грийнауей, Тери Джоунс, Майкъл Пейлин, Тони Палмър и Дейвид Макензи (Великобритания), Никита Михалков, Андрей Кончаловски, Карен Шахназаров и Бахтиар Худойназаров (Русия), Иржи Менцел, Ян Сверак, Ян Хржебейк и Петр Зеленка (Чехия), Емир Кустурица (Югославия), Кшищоф Зануси (Полша), Отар Йоселиани (Грузия), Жан Клод Кариер, Аньес Варда, Зигфрид и Жак Дорфман (Франция), Асумпта Серна (Испания), Бент Хамер и Уни Страуме (Норвегия), Джафар Панахи и Бабак Паями (Иран), Джери Шацбърг, Майкъл Уодли и Лех Ковалски (САЩ), Йос Стелинг (Холандия), Мика Каурисмаки (Финландия), Фридрик Тор Фридриксон (Исландия), Лоне Шерфиг (Дания), Корнел Мундруцо (Унгария), Горан Маркович, Горан Паскалевич, Радивое Андрич, Душан Милич, Сърджан Каранович и Сърджан Драгоевич (Сърбия) и много други.
За да пишете коментари, трябва да се логнете!
Маги
2010-02-04
Извинявайте за тъпия въпрос, обаче не можах да открия тази прес-информация по повод Джеймисън, та искам да питам, кога ще се разбере кои са селектираните 12 за продължаване в СФФ, на самата пражекция ли или?
Селекционерът на Берлинале за Източна Европа беше в София през октомври заедно с директора на фестивала Дитер Кослик. Той любезно даде интервю по и-мейл, въпреки натоварената си програма.
Директорът на Берлинале Дитер Кослик беше на посещение в България, за да се срещне с родни кинодейци и да представи пред студенти програмата "Talent Campus".
Гости на прожекцията в Дома на киното ще са режисьорът на филма Светослав Овчаров, както и актьорите Иван Бърнев, Меглена Караламбова и Стефан Мавродиев.
27 киномани от Европа на възраст от 18 до 25 години ще участват в новото издание на Венецианския кинофестивал благодарение на Европа Синемас и програмата "Венециански дни"
И тази вечер поредният филм, излъчващ се в програмата "Десетилетие на българското кино", ще бъде представен пред зрителите от Ивайло Христов и Параскева Джукелова
Домът на киното стартира новия сезон на
СФФУ: Фокус Европа – пролет 2010
След силния старт на „София Филм Фест за учащи” през 2009 Домът на киното дава начало на ТРЕТИ СЕМЕСТЪР – пролет 2010, който започва на 19 април!
Какво се случва когато преуспяващ артист от Германия вместо в Истанбул, попада в София и поради лошите метеорологични условия не може да продължи със самолет пътя си...
Тони Палмър е един от водещите кинорежисьори на музикални документални и исторически игрални филми. Той е носител на повече от четиридесет международни награди, сред които 12 златни медала от Фестивала на киното и телевизията в Ню Йорк, многобройни номинации и награди за БАФТА и „Еми”. Той е единственият двукратен носител на престижната Държавна награда на Италия. Въпреки това режисьорът споделя, че наградите винаги го изненадват и смята, че не е направил кой знае какво, за да ги заслужи и че обикновено филмите, от които е най-доволен остават пренебрегнати. Той беше гост на 14-ия Международен София Филм Фест, където получи наградата София на Столична община за приноса си към световното кино.
На 17 март 2010 Международният София Филм Фест подарява на любителите на българската рок-музика филм за концерта на култовите групи „Ревю”, „Контрол” и „Хиподил”.
Днес шведските кинематографисти са вилно повлияни от американския начин на разказване на истории и имената, които все още притежават характерни гласове, като Ян Троел, не са толкова много. Така смята Томас Стендеруп, продуцентът на последния филм на шведския маестро, "Запечатани мигове". Двамата бяха гости на 14-ия Международен София Филм Фест, където Ян Троел представи филма си, посветен на жена от работническата класа, чийто живот в началото на XX век се променя, когато спечелва фотоапарат. Режисьорът също така бе удостоен с Наградата на София, предоставена от Столична община, за цялостния си принос към киното.
Основната програма на 14-ото издание на международния филмов фестивал София Филм Фест приключва на днес с гала прожекцията на филма на Сергей Соловьов „Анна Каренина”. Легендарният руски режисьор ще получи наградата на София на Столичната община.
Ведър и излъчващ изключително спокойствие, Питър Калахан говори бавно, но е кратък и лаконичен. Той твърди, че подбира думите си много внимателно и когато филмът му се прожектира някъде в чужбина, със субтитри, това вече не е неговият филм. Той е за втори път в България. През 2003 г. е бил гост на фестивала с първия си филм Последния бал. Тогава харесал начина, по който реагирала публиката и се радва, че повторно е тук и може да представи своя нов филм Срещу течението. Филмът му е в конкурсната програма, но Калахан с усмивка споделя, че въпреки че е радостен от този факт, обикновено не печели в подобни състезания. Това не е съвсем вярно – той има няколко отличия както за първия си филм, така и за дебютиралия в Сънданс "Срещу течението".
Ден преди церемонията по връчването на наградите от конкурса за първи или втори игрален филм режисьорите гости на фестивала дадоха пресконференция. Оказа се, че единствените двама, които са гледали филм на колегите си са Камен Калев и Джейкъб Тиърни. Двамата се запознали с творбите на другия на фестивала в Токио и оформили взаимен фенклуб. Ето какво споделиха те и тази част от участниците в конкурса, която успя да гостува в София.
Италианският режисьор и сценарист Масимо Капели е роден в Асколи Пичено. За късометражния си филм Ampio, luminoso, vicino metro е награден с приза “Cinecittà Digital 2000”. В малката, но любопитна селекция от филми, която регионът Фриули Венеция Джулия подготви за 14-ия Международен София Филм Фест, Масимо Капели беше представен най-пълно. Двете му комедии – Най-прекрасният ден (2006) и късометражният Всичко блести (2004) бяха посрещнати със смях от публиката. Имахме възможността също така да изгледаме и късометражната му драма За Аньезе (2005).
Да пътуваме до отдалечена и непозната точка на света, без да се налага да отидем по-далеч от киносалона предлага дебютният филм на иранския режисьор Рамтин Лавафипур Запази спокойствие и брой до седем, включен в програмата Киното утре – големите надежди. Киното на Далечния Изток винаги е представлявало смесица от документализъм и игрални похвати, но това може би е илюзия, породена от факта, че културата на страните от тази част на света са толкова различни от нашата, че представения в тях загадъчен свят ни вълнува повече чисто като реалност, отколкото чисто като кино. Запази спокойствие и брой до седем не е изключение. В него историята за малко рибарско селце на брега на морето в Южен Иран, в което основният поминък е контрабандата на стоки и хора, е любопитна сама по себе си както с екзотиката, която носи, така и с начина, по който е пресъздадена за голям екран
Малко преди премиерата на последния си филм „Ако някой те обича...”, Киран Коларов сподели с нас част от историята на неговото създаване. „Ако някой те обича…” ще бъде видян от софийската публика за първи път по време на първият Фокус „България” на София Филм Фест 2010.
Заповядайте днес във Френски институт от 15:00. Ще бъде представена дейността на фондация Robert Bosch съпроводена от прожекция на късометражни филми. Вход свободен!
Финландският режисьор Доме Карукоски беше гост на 14-ия Международен София Филм Фест със Забраненият плод, който отбеляза и финландската гала на фестивала. Филмът е камерна драма, която разказва за тинейджърките Ракел и Мария, израснали в затворената християнска секта на консервативните лестедианци
Време е да обявим станалият традиционен фотоконкурс в рамките на София Филм Фест.
Очакваме вашите снимки на адрес photocompetition@sofiaiff.com до петък, 12 март – имате 120 часа да работите по темата
През последните 20 години регионът Фриули Венеция Джулия разработва и осъществява с български партньори различни проекти за сътрудничество относно местното развитие и европейската интеграция.
„Зад кадър”, който откри 14-тото издание на София Филм Фест е поредната творба на режисьора и сценариста Светослав Овчаров. Снимана в София и Берлин през 2009, продукцията е дело на Гала Филм и Омега Филмс в копродукция с БНТ. Зад кадърът на живота на един човек на изкуството в края на 70-те години в България стоят любовта, страхът и много компромиси.
На 17 март, в рамките на 14-тия София филм фест, новата програма на Future Shorts ще излезе от киносалоните и ще се синтезира в незабравимо парти с музиката на най-добрата българска ню джаз формация – Phuture Shock. Програмата съдържа 7 късометражни филма, сред които музикално видео и анимация
Специалната премиерна прожекция на новия документален филм на Стефан Командарев “Градът на жените баданте” ще даде старт на документалната програма на
14-ия София Филм Фест на 4 март (20.00 часа) в Дома на киното
Композиторът Божидар Петков, създателят на “Сако и Ванцети” Джулиано Монталдо, номинираният пет пъти за “Оскар” Ян Троел, британският режисьор Тони Палмър и руската легенда Сергей Соловьов ще получат наградата на София за приноса си в киното
За 14-та година СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ (Sofia International Film Festival) ще събере филми, гости, звезди, журналисти и почитатели на доброто кино в София. Най-мащабното международно киносъбитие в България отново ще заяви присъствието си като един от значимите фестивали в Югоизточна Европа
Преминали през най-важните световни и европейски фестивали, филмите на новото поколение режисьори ще откроят тенденции и ще представят света през очите на младите по начин, който е в синхрон с тенденциите на утрешния ден. Както винаги тяхното запазено място е в програмата на София Филм Фест от 5 до 25 март
Специална премиера на 14-ия Международен София Филм Фест на 1 март в Дома на Киното ще има новият филм на Красимир Крумов „Светото семейство (Нина и Мариян)”.
Девет филма ще се състезават в Балканския конкурс на 14-ия София Филм Фест. Това са “Вярвам в ангели” (“I Believe In Angels”, Хърватия) на Никша Свиличич, “Изток, запад, изток” (“East, West, East - the final Sprint”, Албания-Италия) на Гиерги Джувани, “Каталин Варга” (“Katalin Varga”, копродукция на Румъния, Великобритания и Унгария) на Питър Стрикланд, “Медал за храброст” (“Medal Of Honor”, Румъния-Германия) на Калин Петер Хетцер, “Объркана броеница” (“Wrong Rosary”, Турция) на Махмут Фазъл Чошкюн, “Свети Георги убива змея” (“St. George Shoots the Dragon”, Сърбия-Босна и Херцеговина и България) на Сърджан Драгоевич, “Словенка” (“Slovenian Girl”, Словения) на Дамян Козоле, “Тук и там” (“Here and There”, Сърбия) на Дарко Лунгулов, както и българският “Прогноза” на Зорница София.
14-ият международен филмов фестивал София Филм Фест вече обяви един от най-големите си подаръци на киноманите – рубриката „Голямата петорка”, включваща най-важните 2 награди на водещите кинофестивали в света – Кан, Берлин, Венеция, Сънданс и Торонто. Имаме удоволствието да добавим към обявените вече 9 филма – още 2 – „С куршум в главата” и „Всички останали”.
На 7 септември 2007 влиятелното сп. „Варайъти” публикува програмна статия, озаглавена „50 филмови фестивала, които не трябва да се пропускат” (“50 Unmissable Film Festivals”). За филмовата индустрия това се превърна като подпечатване на визи на попадналите в списъка събития, осигуряващи им вход за световната лига на кинофестивалите. Нашият София Филм Фест бе сред 20-те европейски фестивала, част от групата...
Блестящият руски режисьор ще получи
наградата на София за приноса си в киното
“Докато не възникне маниакално отношение към това, което искаш да направиш, нищо няма да излезе” – казва призьорът на Берлинския и Венецианския кинофестивали Сергей Соловьов.
В осмото издание на конкурса Jameson Short Film Award, който се провежда в рамките на Международния София Филм Фест, кандидатстваха общо 77 нови български късометражни филма. Предстои селекционна комисия да избере най-добрите 12 от тях, които ще се състезават за наградата от 6 000 евро, предоставена от Jameson Irish Whiskey.
За своя 13-годишен живот СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ (Sofia International Film Festival) се превърна във водещото международно киносъбитие на България, както и в един от ключовите фестивали в Югоизточна Европа. През 2007 фестът се нареди сред 50-те топ фестивала на сп. „Варайъти”, което достойно представя страната ни по целия свят. Започнал като тематичен мюзик фест, преминавайки през 13-те си издания, СФФ вече е събитие със сериозни заявки и пред най-взискателните зрители, защото представя актуалните тенденции в световното кино и най-новото от българското кино пред света.
2010 е определена за „Година на българското кино”. И съответно за първи път като държава на фокус на СФФ ще бъде България! Изминалото десетилетие в българската кинематография ще бъде основна тема на фестивала. 10 много важни години за родното кино, което след първоначалното сътресение от въвеждането на проектния принцип на организация и липсата на финансиране, постепенно започна да се възражда с приемането на Закона за киното през 2004 до достигането на един от пиковете в своята история през 2009 г.
Интересът към специалната програма „София Филм Фест за учащи” отговори на очакванията ни – желанието на младите хора да гледат стойностни и интересни европейски и независими филми провокира продължаването на инициативата на Арт Фест в Дома на киното.
В навечерието на предстоящия 14-ти София Филм Фест (5-14-21 март 2010), от понеделник, 11 януари, започва новата програма „СФФ за учащи”.
През 2010 година, в рамките на 14-ия Международен София Филм Фест за пореден път ще бъде връчена наградата JAMESON за най-добър български късометражен филм.
Отказване от отговорност: Цялата отговорност е на авторите и Европейската аудио-визуална и изпълнителна агенция и Комисията на европейските общности не носят отговорност за каквато и да е употреба на включената в това издание информация.
За да пишете коментари, трябва да се логнете!